Achievements

 

 

                                                                   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CCA RESULTS JUNE 29

Result of June

 

                                                                                       

Reading Day Book Review Competition

                                                                                   

                                                                                


                     

                                                                                                                                                                                                                            

 

 

PARIKSHA PE CHARCHA 2.0

 

                                                            CCA December Result (291218)                                                     

 

 

 

 

CCA RESULTS

                                                                                

                                                                           

           

                                                                                                                        

CCA october Result

 

 

 

 

CCA Spetember Result

 

CCA AUGUST RESULT 1

CCA AUGUST RESULT-2

CCA Results for July – 2017-18

DSC01528 DSC01531 DSC01532 DSC01533 DSC01537 DSC01538 DSC01539 DSC01540 DSC01544 DSC01545 DSC01548 DSC01552 DSC01553 DSC01556 DSC01557 DSC01560 DSC01562 DSC01564 DSC01565

 

Best class Best class-1 

CCA Results for june – 2017-18 

DSC00829

Capture

Capture Capture-1

Schools india 17th All India HOPE Talent Contest Result

DSC09780

Capturea Captureb DSC09136

DSC00750

best class cca-3

cca cca-1 cca-2 chandana DSC00704Best Class Award

Capture DSC00181

DSC09798DSC09799

CCA November Result

 

Capture

CCA SEPTEMBER result (09092017)

Best class award

best class bestclass chess

 

Capture

In 3rd Telangana state ranking Table Tennis Tournament held at Mahabubnagar 22-24 september 2017, V.Sasya won the Junior girls title . Sasya had also stood 3rd in the youth girls catefory and Laasya stood 3rd in both youth girls and women category. They had recieved Rs 10,000 as cash prize.

In the CBSE cluster VII Table Tennis Tournament held at V.S St. John’s Secondary School , Gannavaram from 25th-27th september, 2017, V.Sasya and V.Laasya won gold in the      U-19 girls team event category.

V.Laasya had also won the U-18 girls individuals catgegory and they have been selected for CBSE Nationals to be held in November.

best class aug 17-2

best class aug 17-1

cca august result (19082017)

 

Capture-11 Capture-12 Capture-13 Capture-14 Capture-15

CCA Result August result(05082017

Capture-10 DSC09737 DSC09738 DSC09741 DSC09744

Capture-3

Capture-4

Capture-5

Capture-6

Capture-7

Capture-8

Capture-9

Capture-2

 DSC09405

Capture-1

 In the second Telangana State Ranking Table Tennis tournament held at stag Table Tennis  Academy from 27 to 31 July 2017, V.Sasya has stood third in junior girls and youth girls and V.Laasya has stoof second in women category.

In 62 Railway week celebrations Veda Sahasra secured first prize in Bharatnatyam.

 

In Indus School competition the following students secured first prize 

Dhruv aditya — Monoacting

N.Parthiv—–Solo singing

Nistha kumar –Face painting

                                                                     CCA Results july – 2017-18

Capture-1 Capture-2 Capture-3 Capture-4 Capture-5 Capture-6 Capture-7 Capture-8 Capture-9 Capture-10 Capture-11 Capture-12 Capture-13

 

In the First Telangana State Ranking Table-Tennis Tournament 2017 conducted by Blue Rocks sports association, V.laasya has become the junior and  youth girls runner up             ( second) and V.Sasya has finished third in junior and youth girls category.

DSC08546

National Martial Arts Championship-2017

Capture-5

Capture-1

Best Class Award June 2017

Capture-2Capture-3

CCA Results June – 2017-18

Young Achivers Talent Test YATT

ProAbility

Star Achievers Medal—- Saketh Rishi .p

Rising Star——R.Madhur

Rising Star—–K.Vishwam

School Toppers of Silverzone Foundation Olympaid 2016-17

Capture-1Capture-2Capture-3Interhouse sports competition 2016-17

Faber Castell – All India Calender Art Competition

faber castell-1

faber castell-2

faber castell-3

Name Class

Group -A

SHRUTHI.K I B
PRIYAL BANGAL II B
KOHIL SIL I B

Group -B

M.A.RAOOF III A
RAHEEMAH RASHEED ANWAR III A
VAISHNAVI III A

Group- C

RISHITH KUMAR NAYAK VI A
PIYUSH V
CH MADHUMITHA VI A

Group – D

P.PRANATHI X
T.MEGHANA IX
MEGHANA.S VIII B

Capture-1

P.Jaya Karthik School Topper in Grey Matters Exam

Capture

T.Shashank  Winner of Doubles -ITF Tennis Tournament Level 5

CCA January Result

CCA JANUARY Result (07012017)

Capture

Capture-2

Capture-3

In the Great Indian Career Challenge -2017 conductued by LODESTAR Career Guidance at Sri Satya Sai Nigam Jubilee Hills on 22nd Jan 2017, V.Laasya Subramanyam of class XI and Keshav Agrawal of Class X stood as finalist. They had come Sixth out of the 700 teams that had participated.

Lasya and sasya

CCA December Result

CCA December Result (31122016)

Best Class Award

December 2016

December-16-2

December-16-1

karam-kalwani-one-day-open-fistball-championship

Naisargika

capture

capture-1

capture-2

capture-3

capture-4

capture-5

CCA December Result

cca-december-result-1-2016-09122016

Rangotsav Celebration

National Level  Colouring, Handwriting & Collage Competition 2016-2017

capture-8

capture-6

capture-7

capture-9capture-4

capture-5

capture-3

capture-2

capture-1

capture

BEST CLASS AWARD

NOVEMBER -2016

best-class-nov-1

best-class-nov-2

CCA-November Result

cca-november-result-25112016

lasya-and-sasya

img_2397

img_2413

img_2604

The following students secured third place in  IT QUIZ 2016 “Q-Fiesta-Knowledge is Infinite” Senior Category conducted at St.Paul’s High School ,Hyderguda, Hyd.

Ibrahim Khan-9A

Prithivi-8B

it-quiz-2016

CCA November 2016 Result

cca-november-winners

cca-november-result

Best Class Award October -2016

VII-B Miss.Juliet , Karthikeya , Laxmi

I-B Mrs Krithika, Tanishka.B, Ujwal.C

A celebration of peace certificate was awarded by Lions club of hyderabad  cosmo District 320D Region -ii zone -3   for the following students

keshav agarwal

T.Vaishnavi

Swastik Mantry

T.Vaishnavi

Ramasha

Vishwam Kasturi

Syan Bhowmick

and best participation certificate was awarded to the school.

dsc07298

In the Mahabubnagar Telangana state ranking table tennis tournament held at Mehabubnagar from 27th -29th October, 2016, V.Sasya Subramanyam and V.Laasya Subramanyam of class XI have participated and have been declared as bronze medalist and winner in the youth girls category respectively

 

They have also been declared as winner and bronze medalist in  the junior girls category and runner and bronze medalist in youth girls respectively in 6th Telangana state ranking Table Tennis Tourrnament held at Nalgonda from 4th-6th November 2016.

They have been awarded of a cash prize of Rs.11,000/-

dsc07285

The following students participated in various competitions organized by Howard Public School and won prizes

Name Prize Category Event
Sri Sai Suhaas First Seniors Book Review (Balotsav)
Raman Third Seniors  Bag It (Balotsav)
Devraj Third Seniors Bag It (Balotsav)
Shreeji Pandey Special Sub Juniors Solo Dance(Balotsav)
Sthaireya Special Seniors Floral Array (Balotsav)
Hiya Petwal Special Juniors Metamorphosis (Balotsav)
Nishtha Kumar Special Juniors Metamorphosis (Balotsav)
Tanish Srinivas Special Juniors Waste to Wonderful (Balotsav)
Amulya Special Seniors Bag It (Balotsav)
Vaishnavi Special Seniors Bag It (Balotsav)
Saket Rishi Special Seniors Hashout (Balotsav)

dsc07282

 

dsc07291

The following students were selected as Jury’s Favourite Team  for the idea

Flexible Fridays With Elementary  Education.

Support and Guidance was given by Mrs. Grace.A

Muskan Loya

M.Kritihka

Siddharth.P

dsc06530 dsc06531 dsc06532

Click for CCA October 2016 result  cca-october-result

dsc06469

The following students participated in 13th Fr.Devasia Inter School Chess Tournament held at St.Andrews School , Bownaplly and secured 3rd position and got Fair Play award.

Deep Patel                      x

Saket Rishi                     VIII

Raghavendra Dabral     VIII

N.Abhishek                    VIII

The following students were awarded BALAKALARATNA in National Drawing-Handwriting & Essay Writing competition organized by Kalabharati Child Art Institute, Aurangabad Maharastra.

Active Teacher participation goes to Mrs.Komal, Miss.Theresa, Mrs .Bhavani

Drawing com
Meharjot Kaur Virdi PP –II-A
Avani S. I-B
Varnika N. II-B
Samad Sajid Anwar III-B
Varun Samuel Surin V-B
Zeba Ateequllah VI-B
Sayan Bhowmick VII-A
K.Vishwam VIII-A
G.Abhishek IX-A
   
Handwriting com
Neela Vybhavim I-A
Shreya Karen III-B
Revira IV-C
Aarthi X-B
   
Essaywriting Com
Divya Smruthi P III-A

Winner of  inter-school competition  conducted by Teleangana State Forest Department in connection with 62nd Vanya Prani Saptaha (Wildlife Week) at Mahavir Harinav on 8th October 2016

Shreya Karan              III Class             Essay Writing –English             2nd Prize

Abhiram                       III Class             Essay Writing — Telugu             2nd Prize

T.Samanvi                    IV Class            Essay Writing — Telugu             3rd Prize

                                                       m-kritika-certificate-of-participation-cbse

poem-on-apj-abdul-kalam

dsc05747 dsc05749

In the state school games selections held at Sanga Reddy from 5th – 7th October 2016, V.Sasya Subramanyam & V.Laasya Subramanyam have secured 2nd and 3rd place respectively in the 4-19 girls category. They have been selected in the Telangana state school games team to represent the state at the National school Games held at Delhi.

V.Sasya Subramanyam & V.Laasya Subramanyam participated in the CBSE cluster VII Table Tennis Tounament held at East Godavari, A.P from 13th- 15th October, 2016 and they secured the 1st place in the team event of 4-17 girls. in the individuals event, V.laasya has secured the 1st place. They have been selected to represent cluster VII at the cluster Nationals to be held at Baroda, Gujarat.

In the PinkOctober Table Tennis Tournament 2016 held at Oro Sports Village on 16th October 2016, V.Laasya and V.Sasya have secured 1st and 3rd place in the Women Category.

dsc05736 dsc05738 dsc05742

G.Aditya, R.Vishal, D.Hardik patel  participated in inter state cricket tournament counducted by Vizag cricket Academy  in the month of October and won 2nd prize .

Click for CCA September 2016 result

cca-september-2016-result

   September 2016 Best Class Awards

dsc05592

V B

Mrs. Raga Sudha.M

Kanishka Agarwal

dsc05597

X B

Mrs. Minakshi

Ajay Praneeth

A. Pravallika

In the Dr. Bodepudi Srikant Memorial and 2nd State Ranking Table Tennis Tournament held at Khammam from 16th -18th September, 2016; V.Laasya subramanyam and V.Sasya Subramanyam of class XI have been declared as the winner and runner in the Junior girls category respectively.

They have been awarded a cash prize of Rs 9000/-

dsc05573 dsc05575 dsc05576

August 2016 Best Class Awards

dsc05441

 I-A  Mrs.Saraswathi Devi , Aakash Thakur Singh , Sri Vaishnavi . A

dsc05444

 

XI Mrs.Vishnu Priya, Rafiuddin , Muskan Loya

Winners of Self Governing

DSC05426 DSC05427 DSC05428 DSC05429 DSC05431

In the 2nd Telangana state Ranking Table Tennis Tournament held at Mahaveer Institute of Science and Technology , Hyderabad from 1st – 3rd September 2016. V.Sasya Subramanyam and V.lasya Subramanyam of class XI  have participated and  a cash prize of RS 10,000/-  was awarded to them

  1. V.Laasya has won the youth girls and stood second in Junior girls category.
  2. V.Sasya stood second in the youth girls and stood third in Junior girls category